strona glówna
praca
nuty darmowe
sklep internetowe

KOMPOZYTORZY BACH JAN

Johann Sebastian Bach (właściwie Johann Sebastian Bach) (1685 - 1750) był wybitnym niemieckim kompozytorem tworzącym w epoce Baroku. Urodził się 21 marca 1685 roku w Eisenach. Bach pochodził z rodziny z rodziny o wieloletnich korzeniach muzycznych.. Ojciec Jana, Johann Ambrosius Bach był miejskim muzykiem, matką była Maria Elisabeth Lämmerhirt. Rodzice Jana zmarli gdy ten ledwo ukończył 10 rok życia.
W czasie jego młodzieńczych lat opiekował się nim starszy brat, który również wprowadził go w świat muzyki. Wtedy tez młody Jan nauczył się grać na organach i innych instrumentach, a dzięki pomocy przy naprawianiu kościelnych organów nauczył się ich całkowitej budowy. Mając 15 lat rozpoczął samodzielne życie. Początkowo za nocleg i wyżywienie śpiewał w chórze w Lüneburgu. Po mutacji głosu został skrzypkiem i altowiolistą W międzyczasie interesował się muzyką sławnych organistów, takich jak George Böhm oraz podróżował po kraju. W Lüneburgu powstały też pierwsze utworzy Bach. W wieku 18 lat Bach wiedział już, iż jego przeznaczeniem jest muzyka. Podróżował po kraju i przyjmował różne prace w charakterze organisty i kompozytora na różnych dworach. W ciągu całego swojego życia spotykał wielu muzyków, w tym Georga Philippa Telemana. Komponował także dla polskiego króla Augusta II Sasa. W 1794 roku Bach zaczął mieć problemy ze wzrokiem, które później spowodowały całkowitą ślepotę, operacje nie pomogły, zmarł 28 lipca 1750 roku.
Przez całe życie Bach skomponował ponad 1000 utworów, niestety nie wszystkie się zachowały. Jego dzieła były mieszanką różnych gatunków. Jego kompozycje zawierały organy i klawesyn, lubował się w komponowaniu fug, muzyki chóralnej i kameralnej.
W życiu prywatnym bach był ojcem dwadzieściorga dzieci. Jego pierwszą żoną była kuzynka Maria Barbara z którą miał siedmioro dzieci. Zmarła nagle i Jan postanowił ożenić się ponownie by dać opiekę swojemu potomstwu. Drugą żoną kompozytora została sopranistka Anna Magdalena Wilcke, z którą spłodził trzynaścioro dzieci. Tworzyli udane małżeństwo, wspierające się nawzajem.


Konkurs Muzyczny "Individualis"

 
stat4u