strona glówna
praca
nuty darmowe
sklep internetowe

KOMPOZYTORZY BEETHOVEN LUDWIG

Ludwig van Beethoven (1770 - 1827) był słynnym kompozytorem niemieckim, prekursorem romantyzmu w muzyce. Urodził się 16-17 grudnia 1770 roku w Bonn. Jego dziadek również miał zapędy muzyczne. Rodzice Ludwiga to Johann van Beethoven i Maria Magdalena Laym (z domu Keverich). Kompozytor miał sześcioro rodzeństwa, on był najstarszy i jako jedyny posiadał talent muzyczny, który przejawiał już od wczesnych lat swojej młodości. Początkowo młody Beethoven wprowadzony został w świat muzyki przez swojego ojca, który wynajmował mu znakomitych nauczycieli, lecz ten poprzez swój alkoholizm zaniedbywał obowiązki ojca. Po śmierci matki Ludwiga, głową rodziny stal się sam Ludwig, ponieważ ojciec nie dawał sobie z niczym rady.
W wieku 8 lat Ludwig rozpoczął karierę pianisty, upodobał sobie szczególnie utwory Bacha. Jako siedemnastoletni młodzieniec wyjechał do Wiednia, miasta muzyków, gdzie miał przyjemność spotkania się z samym Mozartem. W 1792 roku zamieszkał w Wiedniu na stałe, gdzie kontynuował naukę. Tam znalazł też wielu miłośników jego muzyki. Pod koniec lat 90. XVIII wieku zaczął tracić słuch co spowodowało, iż musiał porzucić występy publiczne. Całkowicie oddał się pracy kompozytorskiej. Jego dochody były wysokie lecz nieregularne co powodowało pewne kłopoty finansowe, pod opieką miał również swojego bratanka, Karla. W ego życiu istniało też wiele kobiet, nigdy się jednak nie ożenił. Zmarł 26 marca 1827 roku w Wiedniu.
Symfonie i inne utwory Beethovena do dziś zapierają dech w piersiach miłośnikom muzyki klasycznej. Skomponował wiele utworów fortepianowych i smyczkowych, Beethoven zdobył ogromne uznanie i popularność wśród wielu słuchaczy.


Konkurs Muzyczny "Individualis"

 
stat4u