strona glówna
praca
nuty darmowe
sklep internetowe

KOMPOZYTORZY CHOPIN FRYDERYK

Fryderyk Chopin (1810 - 1849) był wybitnym polskim kompozytorem i pianistą tworzącym w okresie romantyzmu. Urodził się 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, gdzie mieszkał razem z rodziną, z ojcem Mikołajem i matką Justyną u rodziny ojca chrzestnego Fryderyka Skarbka. Później rodzina Chopinów przeniosła się do Warszawy, gdzie młody Fryderyk zaczął uczyć się francuskiego.
Pierwszy kontakt z fortepianem zapewniła Fryderykowi matka, kiedy miał zaledwie 5 lat. Od szóstego roku życia młody Chopin zaczął brać lekcje gry na fortepianie, był bardzo zdolnym uczniem i szybko zagłębiał tajniki muzyczne. Uwielbiał utwory wybitnych kompozytorów, takich jak Bach czy Mozart. Po raz pierwszy przed publicznością wystąpił w 1818 roku w pałacu Radziwiłowskim. Chopin zachwycił wszystkich swoim występem i został określony mianem „cudownego dziecka”. Oprócz talentu muzycznego, w Fryderyku drzemał również talent literacki oraz malarski, a także aktorski, często naśladował różnych ludzi oraz rozśmieszał towarzystwo. Na przełomie lat kariera kompozytora rozwijała się w szybkim tempie.
Fryderyk Chopin był niezwykłym artystą, komponował polonezy, mazurki, noktruny, scherza, ballady, etiudy, preludia sonaty i wiele innych utworów.
Pierwszą miłością Fryderyka była śpiewaczka Konstancja Gładkowska, nigdy jednak się z nią nie ożenił, a wyjeżdżając z ojczyzny wręczył jej pierścień, który Konstancja przechowywała aż do śmierci. Kolejną wybranką Fryderyka była Maria Wodzińska, doszło nawet do zaręczyn, jednak rodzina Marii nie zgodziła się na ślub z powodu kłopotów zdrowotnych Fryderyka. Ostatnią towarzyszką życia Chopina była Georgia Sand, związek ten był bardzo chaotyczny, kontakt urwał się przed śmiercią artysty. Fryderyk zmarł 17 października 1849 roku. Choroba na jaką cierpiała Chopin nie jest ostatecznie potwierdzona, pierwotnie miała to być gruźlica, lecz ostatnio mówi się o mukowiscydozie.

 


Konkurs Muzyczny "Individualis"

 
stat4u