strona glówna
praca
nuty darmowe
sklep internetowe

KOMPOZYTORZY SCHUBERT FRANZ

Franz Schubert (1797 - 1828) był austriackim kompozytorem, tworzącym w epoce romantyzmu. Urodził się 31 stycznia 1797 roku w Himmelpfortgrund, dzielnicy Wiednia. Jego ojcem był Franz Theodor Schubert, a matką Elisabeth Vietz. Franz miał piętnaścioro rodzeństwa, z czego tylko pięcioro przeżyło wiek niemowlęcy. Ojciec Franza był dobrze znanym nauczycielem i to właśnie on pomógł synowi w edukacji muzycznej, ucząc go od wczesnych lat dzieciństwa.

W 1812 roku rozpoczął studia kompozytorskie u Antonio Salieriego, który zauważył niezwykły talent Franza. Po ukończeniu studiów Schubert został nauczycielem, nie było to jednak jego powołaniem. Mimo wszystko to właśnie wtedy stworzył najwięcej kompozycji. W końcu w 1818 roku postanowił oddać się całkowicie komponowaniu , dając jedynie pojedyńcze lekcje muzyki. W tym okresie wspierali go jego najbliżsi przyjaciele, którzy doceniali talent artysty. Schubert prawie całe swoje życie spędził w Wiedniu, komponując od rana do wieczora oraz grywając od czasu do czasu w kawiarniach i domach swoich przyjaciół, po raz pierwszy publicznie wystąpił w 1820 roku. Największym wzorem dla Schuberta była muzyka Beethovena.

Schubert zmarł w wieku 31 lat 19 listopada 1828 w Wiedniu, prawdopodobnie przyczyną był tyfus brzyszny , który był skutkiem jego wizyty w domu publicznym i leczony rtęcią.


Konkurs Muzyczny "Individualis"

 
stat4u