strona glówna
praca
nuty darmowe
sklep internetowe

KOMPOZYTORZY TELEMANN GEORG  PHILIPP

Georg Philipp Telemann (1681 - 1767) był niemieckim kompozytorem dużo podróżującym po Europie, tworzącym w okresie baroku. Telemann jest przedstawicielem stylu galant. Urodził się 14 marca 1681 roku w Magdeburgu.

Talent muzyczny odkrył w sobie sam w wieku 10 lat, jego rodzina nie pochwalała jego zapędów muzycznych, matka próbowała nawet odizolować syna od muzyki. Teleman był samoukiem i szybko znalazł sposób na pogłębianie wiedzy muzycznej. Pierwszą operę skomponował mając 12 lat. W 1702 roku został dyrektorem muzycznym opery w Lipsku, a dwa lata później pracował jako organista w kościele. Jego kariera rozpoczęła się w Hamburgu, gdzie poznał później swojego bliskiego przyjaciela Jerzego Fryderyka Händela. Telemann bardzo dużo podróżował, był częstym gościem Promniz, Krakowa oraz Pszczyny oraz Żar. Wtedy też poznał muzykę polską: dworską i ludową, która inspirowała jego dzieła. Telemann odwiedził rónież Paryż oraz często gościł w Lipsku, gdzie poznał również Bacha. Pod koniec życia, artystcie pogarszał się wzrok, jednak ten pisał swoje kompozycje aż do swojej śmierci, która nastąpiła 25 czerwca 1767 roku w Hamburgu.

Dzieła Telemanna zostały wysoce docenione. Stworzył on wiele wspaniałych utworów, których liczbe trudno określić. Skomponował wiele uwetur, sonat, fantazji, fugów, koncertów, suit orkiestrowych, a także opery, oratoria klawesynowe, msze i pasje.

 

 


Konkurs Muzyczny "Individualis"

 
stat4u