strona glówna
praca
nuty darmowe
sklep internetowy
TUBA

TUBA - instrument muzyczny z grupy aerofonów ustnikowych (aerofony), basowa lub kontrabasowa odmiana → sakshornu o ustniku kociołkowatym. Jest to długa, metalowa, koniczna rura zwinięta wielokrotnie w owalną pętlę, z szeroką czarą głosową skierowaną ku górze. 3 wentyle pozwalają uzyskać pełną skalę chromatyczną; czwarty wentyl służy do obniżania stroju całego instrumentu o kwartę (niekiedy t. zaopatrzona jest także w piąty wentyl). Z kilku spotykanych strojów najbardziej rozpowszechniona jest t. B o skali sięgającej od Es1 do f 1. W orkiestrze symf. t. jest najniższym instrumentem z grupy dętych blaszanych. T. skonstruowana przez A. Saxa (sakstuba) miała jeszcze jeden wentyl, tzw. kompensacyjny, służący do korygowania dźwięków uzyskiwanych przez łączenie wentyli. Tuba wagnerowska jest tenorową odmianą t. z ustnikiem lejkowatym.
Współczesna tuba występuje w dwóch odmianach:
1. Tuba koncertowa : w kształcie prostokąta, używana jako instrument stacjonarny, Zwykle grany na siedząco, podtrzymywany wówczas na kolanach, lub na stojąco zawieszony na szelkach.
2. Tuba marszowa znana także jako sausafon od nazwiska wynalazcy Johna Philipa Sousa. Tubamarszowa zwinięta w kształt helikonowy obejmuje korpus grającego opierając się na jego prawym ramieniu. Z dzwonem wznoszącym się ponad głową. Tuba marszowa często wykonywana jest z żywic epoksydowych wzmacnianych

 


Konkurs Muzyczny "Individualis"

 
stat4u